Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: ANASAYFA arrow Haberler arrow ESDER: KUYUMCU ESNAFININ MAĞDURİYETİNİ ÖNLEMEK İÇİN REKABET KURUMUNA BAŞVURDUK.
ESDER: KUYUMCU ESNAFININ MAĞDURİYETİNİ ÖNLEMEK İÇİN REKABET KURUMUNA BAŞVURDUK. Yazdır
Esnaf  ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Bankacılık
Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların, cumhuriyet altını ve ziynet
altınlarının alım ve satımına imkan sağlayan kanun taslağına tepki olarak
29.08.2012 tarihli 6694 numaralı dosya ile Rekabet kurumuna ESDER adına şikayet
başvurusunda bulunduklarını söyledi.  
   
  
 
 
 
 

 Çelikus kuyumculuğun ihtisas gerektiren ayrı bir zanaat dalı olduğunu, dünyanın hiç bir yerinde bankalar külçe altının dışında satış ve alış yapmadığını ifade etti. Ülkemizde yaklaşık 250-300 ton arasında altın işlendiğini ve mücevherat üretildiğini ve bunun 1 milyar 800 milyon dolarlık kısmının ihraç edildiğini ifade eden Çelikus “250 bin ila 300 bin işçiye istihdam sağlayan 40 bin kuyumcunun bu kanunla sektörde sıkıntıya girecek, hatta kuyumculara büyük zarar verecek” dedi

Taslağın uygulamaya geçmesi halinde kuyumcu esnafının zor durumda kalacağını söyleyen Çelikus“Bu işten geçimini sağlayan kuyumcu esnafını ve bankaları karşı karşıya getiren bu taslağın kabul edilir olarak görmüyoruz, hatta haksız rekabet olarak görüyoruz” dedi.

Söz konusu taslağın hazırlanmasında kuyumcu esnafı  ve bunların temsilcileri ile herhangi görüş alışverişinde bulunulmadığını eğer görüş alışverişinde bulunulsaydı daha sağlıklı kararlar alınabileceğini dile getiren  Çelikus “Bu konunun kısa sürede çözülebilmesi için elimizden geleni yapacağız” ifadelerinde bulundu.  

 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi