Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: ANASAYFA arrow Haberler arrow ESDER: AHİLİK AHLAKLI YOLDAN KAZANÇ ELDE EDEBİLMENİN GELENEĞİDİR
ESDER: AHİLİK AHLAKLI YOLDAN KAZANÇ ELDE EDEBİLMENİN GELENEĞİDİR Yazdır

Geçmişten günümüze ulaşan ve her yıl 17-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan "Ahilik Haftası" bu yıl da yüksek bir katılım ile kutlanmaya başladı. “Balkanlar da Sosyal Barışın İnşasında Ahiliğin Rolü Sempozyumu ve Esnaf Bayramı” etkinlikleri ile Saray Bosna Baş çarşı meydanında start alan Ahilik Haftası, Esnaf Sanatkarlar Derneği, Ziraat Bankası, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası, Uluslar arası Saraybosna Üniversitesi ve Tika gibi Türkiye’nin önde gelen kurumlarının katılımı ile kutlanıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 

 Ahiliğin Türk Halkı'nın sanat ve meslek alanında yetişmelerini ve ahlaki yönden gelişmelerini sağladığını belirten Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus; esnaflık ya da ticaret anlayışının ya büyük tekellere ya da bireysel var olma çabalarına terk edildiği günümüzde, ahiliğin insanların ahlaklı yollardan kazanç elde edebilmesinin tüm ilkelerini ve yollarını yüzyıllar boyu koruyan bir gelenek olduğunu söyledi.  

DOĞRU OLANDAN TAZVİZ VERİLMEMELİ

Çelikus; “Doğru olandan taviz verilmediği sürece her insanın hak ve kazanç sahibi olabileceğini kanıtlayan bu esnaf örgütlenmesi sayesinde, dükkanını kapatmak zorunda kalan esnafın, çıraklık, kalfalık ve ustalık zincirini yok sayarak atılan her adımın geçmişten gelen geleneklere sahip çıkılmamasının bir sonucu olduğunun ayrımına ister istemez varılacaktır” dedi.

Tüm esnaflar adına düzenlenen kutlamada, Şedd kuşanma töreni, mahalli halk oyunları gösterisi, Ahilik Türküleri konseri, ahilik nasihati dağıtımı gibi etkinliklere yer verilerek katılımcılara Ahi plavı, kavurma, Osmanlı şerbeti ve mevlit şekeri ikram edilecek.

 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi