Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: ANASAYFA arrow Haberler arrow ESDER, Kozaklı'da Toplandı
ESDER, Kozaklı'da Toplandı Yazdır
Image
 

Esnaf, yenilikçi yöntemlerle güçlenmeyi konuştu

 
 
 
 
 
 
 

ESDER, Kozaklı'da Toplandı

 

Esnaf, yenilikçi yöntemlerle güçlenmeyi konuştu

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) üyeleri, Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde bir araya geldi. Dernek Başkanı Mahmut Çelikkuş, bir otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, globalleşen dünyada esnafın gelişmelere açık olması gerektiğini söyledi. "Devlet esnafa yönelik adımlar atmalı" diyen Çelikkuş, şöyle devam etti: "Esnaf ve sanatkâr son 20 yılda gerek ekonomik gelişmeler gerekse teknolojinin ilerlemesi nedeniyle zor anlar yaşıyor. Büyükşehirlerde açılan alışveriş merkezleri, mahalle aralarındaki küçük çaptaki esnafı zor durumda bırakıyor. Bunun aşılması için esnaf, kendi arasında ortak strateji ile mesleğini devam ettirecek yöntemler bulmalı. Buraya dert yanmaya değil, çözüm üretmeye geldik. Yeni fikirlerle mevcut mesleğimizi farklı şekillerde icra ederek yenilikçi olacağız."

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) üyeleri Nevşehir Kozaklıda bir araya gelerek ‘Yenilikçi Yöntemlerle Esnaf ve Sanatkârların Güçlendirilmesi’ konusunu konuştu. Kayıtsızlarla birlikte yaklaşık 5 milyon esnafın varlığına dikkat çekilen toplantıda Esnaf Bakanlığı kurulması talep edildi. Üniversitelerle ortak çalışma yapılmasına duyulan ihtiyaç dile getirilirken, esnafın yetiştirecek çırak bulamadığı da anlatıldı. Dernek Başkanı Mahmut Çelikus, esnafın gelişmelere açık olması ve kendisini yenilemesini bilmesi gerektiğini söyledi. Çelikus, hükümetin büyük sanayici ve işletmecilere izin verirken, küçük esnafı koruyacak adımları da atması gerektiğini vurguladı. Türkiye genelinde 29 şubesi bulunan ESDER üyelerinin tamamına yakının katılımıyla gerçekleşen toplantı Kozaklı Diva İsib’de yapıldı. Toplantıda yenilenmenin önemine vurgu yapıldı. Esnaf ve Sanatkârın son 20 yılda gerek ekonomik gelişme, gerekse teknolojinin ilerlemesi nedeniyle zor anlar yaşadığına dikkat çekilirken, büyükşehirlerde açılan Alışveriş Merkezlerinin mahalle aralarında ve küçük çaplı sanayi alanlarında çalışan esnafı zor durumda bıraktığı kaydedildi. Bunun aşılması için esnafın kendi arasında ortak strateji ile mesleğini devam ettirecek yöntemler bulması gerektiği anlatıldı. Dernek Başkanı Mahmut Çelikus, dert yanmak için değil, çözüm üretmek için bir araya geldiklerini ifade ederek, “Yeni gelişen teknolojinin eğitimini alacaksınız. Yeni fi kirlerle mevcut mesleğini farklı şekillerde icra ederek yenilikçi olabilirsiniz” şeklinde konuştu. Toplantıdan çıkacak sonuçlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Kasım ayında yapılacak olan esnaf şurasında dile getirilecek.

ESNAF BAKANLIĞI İSTİYORLAR

Kayıtsızlarla birlikte yaklaşık 5 milyon esnafın varlığına dikkat çekilen toplantıda Esnaf Bakanlığı kurulması talep edildi. Üniversitelerle ortak çalışma yapılmasına duyulan ihtiyaç dile getirilirken, esnafın yetiştirecek çırak bulamadığı da anlatıldı. İstanbul Fatih Şube Başkanı Eşref Küçükateş, arı gibi çalışmak zorunda olduklarını anlatarak, “Yenilikçilik, hepimiz için önemli. Teknolojik gelişmelere açık olunmalı ve internet bu konuda etkin kullanılabilir. Her ay yüzde 9 oranında artan e-ticareti kullanmak lazım. Teknolojiye ayak uydurursan ayaktasın.” dedi. Toplantıda söz alan Mersin, İzmir şube başkanları esnafın temel problemlerinin çözülmesinin birlik ve beraberlikten ortak akıl üretmekten geçtiğine dikkati çekti.

 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi