Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: ANASAYFA arrow Haberler arrow ESDER Üyeleri Faizsiz Sigortacılık Konusunda Bilgilendi
ESDER Üyeleri Faizsiz Sigortacılık Konusunda Bilgilendi Yazdır
Image
 

Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç, sigorta fiyatlarının yükselmesiyle ilgili açıklama yaptı.

 
 
 
 
 
 
 

Esder Üyeleri Faizsiz Sigortacılık Konusunda Bilgilendi

 

Esnaf, yenilikçi yöntemlerle güçlenmeyi konuştu

Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç, sigorta fiyatlarının yükselmesiyle ilgili açıklama yaptı. Koç, sigorta şirketlerinin önceden faizle para kazandıkları için fiyatların düşük devam ettiğini, şimdi faizlerin enflasyonun altına düşmesi sebebiyle bu şirketlerin primleri yüksek tuttuğunu söyledi.

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER), üyeleriyle Nevşehir'in Kozaklı ilçesi Diva İsib Otel’de yıllık değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Mahmut Çelikus, hem sigortacılık yapmak isteyen esnafın bilgilenmesi, hem de değişen mevzuatta nelere dikkat edilmesini öğrenmek amacıyla toplantıya Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç'u da davet ettikleri söyledi.

Daha sonra söz alan Neova Sigorta Genel Müdürü Koç, sigortacılık sektöründeki son durum ve yeni kasko mevzuatı konusunu anlattı. Genel Müdür Koç, 1 Nisan'dan itibaren değişen mevzuatın yeni 4 çeşit kasko seçeneği ortaya çıkardığını söyledi. Koç, "Artık müşteri hizmet alırken ne istediğine dikkat etmeli ve poliçede ne yazığını okumalı.” dedi.

4 FARKLI KASKO TANIMI ORTAYA ÇIKTI

Genel Müdür Koç, esnaf temsilcilerine yeni mevzuatın daha verimli olduğunu anlattı, Türkiye’nin gerek finans gerekse sigortacılık açısından geçtiğimiz 10 yıla göre çok önde olduğunun altını çizdi. Koç şöyle devam etti: “1 Nisan öncesine kadar Türkiye’de satılan kasko projelerinin yüzde 90'ı 'tam kasko' diye bilinirdi. Şimdi ise tam kasko sigortalarının adı genişletilmiş sigorta oldu. Yanma, çarpma çarpılma, hırsızlık teminatı, deprem, terör gibi kalemler ayrı birir kapsama dönüştürülerek artık 4 farklı kasko tanımı ortaya çıktı. Eskiden kasko değeri aracın değerinden düşük gösterilirken şimdi ise piyasa rayiç bedeli baz alınıyor."

FAİZSİZ BANKACILIK GİBİ SİGORTACILIK

Türkiye’de faizsiz bankacılık gibi aynı yöntemlerle sigortacılık yaptıklarını anlatan Özgür Bülent Koç, nasıl bir çalışma yürüttüklerini şöyle özetledi: "Neova sadece faizsiz değil tekafül sigortacılık yapıyor. Neova’da toplanan pirimler ve sermaye faizsiz enstrümanlarda değerlendiriliyor. Bir yerden alacağımız konusunda mahkemenin vereceği faizli rakamlar bu hesaplardan çıkartılır. Sigorta konularında hassasiyetler gözetiliyor. Kumarhaneler, gazinolar, faizli bankacılık gibi yapılan yerler sigortalanmıyor. Katılım bankaları her işletmeye kredi vermediği gibi Neova da her işletmeyi sigortalamıyor. Kâr iadesi prensibi var. Şirket sigortalı havuzundan kâr elde etmeye başlayınca operasyonel olarak geri ödemeler yapılıyor. Kurumun 4 kişiden oluşan ilahiyatçı danışma kurulu var. Onlar hesapları inceleyip faiz konusuna giren mevzuları kurumun hesaplarından ayırıyor."

 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi