Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: ANASAYFA arrow Haberler arrow KAYBOLKAN MESLEKLER FOTOĞRAF YARIŞMASI İLE HATIRLANDI
KAYBOLKAN MESLEKLER FOTOĞRAF YARIŞMASI İLE HATIRLANDI Yazdır

“Kaybolan Meslekler” Fotoğraf Yarışmasıyla Hatırlandı

Dereceye giren Fotoğrafçılar ile Ödülleri;

Birincilik ödülü: Fulya Fercan- 5000 TL.Image İkincilik ödülü: Ahmet Fatih Sönmez- 3500 TL. Üçüncülük Ödülü: Ersin Türk- 2500 TL.

Mansiyon kazanan Fotoğrafçılar ve Ödülleri; 

Birinci Mansiyon: Cihan Karaca -1000 TL. İkinci Mansiyon: Gamze Demir- 1000 TL. Üçüncü Mansiyon: Kemal Özkılıç- 1000 lira

“Kaybolan Meslekler” Fotoğraf Yarışmasıyla Hatırlandı

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) tarafından Halk Bankası Desteği ve Mimar Sinan Üniversitesi ile Fatih Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Kaybolan Meslekler” Fotoğraf Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu.

Fatih Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Kaybolan Meslekler” Fotoğraf Yarışması ödül törenine başta ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç, İst. Tic. Borsası Başkanı Ali Kopuz, Emlak Bankası Genel Müdürü Zeki Sayın, İst. Bakkallar Odası Bşk. İsmail Keskin, Türk Kapital Holding Genel Koordinatörü Emin Oran, Suriçi Grubu Derneği Genel Başkanı Nedim Abi, Sinema Sanatçısı Tamer Yiğit, Banka ve Sigorta Şube Müdürleri,Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'i temsilen programa katılan Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Suver, ESDER Şube Başkanları, Fotoğraf yarışmasında ödül kazanan ve kazanmayan fotoğraf sanatçıları ile çok sayıda davetli katıldı.

 Kaybolan Meslekler bizim kültür hazinelerimizdir;

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus’un açılış konuşması ile başlayan programda Çelikus şunları söyledi;  “Teknoloji ve bilimin gelişmesi ile bir çok meslek kaybolmaya yüz tutmuştur. Ancak bu mesleklerde kaybolmayan ve bu meslekleri değerli kılan olgular var. Bu mesleklerde el emeği, göz nuru, sabır, medeniyetimiz, inancımız, kültürümüz var. Bu yüzden bir mesleğe sadece getirisi veya katma değeri değil insanımıza kazandırdığı mana ve kazandırdığı değerler ile bakıyoruz. Kaybolan mesleklerimiz bizim kültür hazinelerimiz” dedi.

 Mahmut Çelikus, “Tüm peygamberlerin ve padişahlarında meslekleri vardı Haz. Adem A.S ilk Ziraat Mühendisi, İdris A.S Terzi ve iğneyi ilk icat edendir, Nuh A.S marangozların ve gemicilerin piri olarak bilinir, Yusuf A.S mahsul depolama ve maliye ile ilk defa devlet bütçesi ve Toprak Mahsulleri Ofisini oluşturarak mahsul depolamayı başlatandır, Hz. Davut A.S zırh yapardı ve Demircilerin piri, bizim peygamberimiz S.A.V efendimiz Tüccar idi. 11 yaşında Medine’den Şam’a 3.000 km. gidecek kadar cesur kızgın çölleri aşacak kadar mukavemetli, çölün her türlü tehlikeli hayvanları ve eşkıyalarını da hesap ederseniz 11 yaşında bir çocuğun nasıl bir tüccar olarak yetiştiğini anlamak güç olmaz. Şimdi ise biz 11 yaşında çocuğumuzu bakkala yolladığımızda ya arkasından gidiyoruz, yada camdan bakıyoruz. Padişahlarında meslekleri vardı 1. Mehmet Kiriş ustasıydı, 2. Selim Kuyumcu idi, 3. Selim hac yollunda kullanılması için hilal şeklinde asalar yapardı, 3. Mehmet kaşık ustasıdır, ayrıca okçuların kullandığı özel uçlar yapardı.”

 Çelikus, Daha sonra Kuveyt Türk’ün uzun yıllar Kültür Başkanlığını yürüten ve Kaybolan çeşmeler, Kaybolan Türküler, Kaybolan Meslekler, Kaybolmaya yüz tutan tüm değerlerimize o dönemde sahip çıkan Emin Oran beyi tanımanızı istiyorum dedi. Ayrıca Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu’na hiçbir desteğini esirgemeyen eski İTO Başkanı Sayın Yalçıntaş’ı da burada saygıyla anmak istiyorum. Diyarbakırlıoğlu, Murat Yalçıntaş’ın destekleri ile kaybolan tüm meslekler ve değerlerimizle ilgili yağlı boya tabloları yapmış ve ölümsüz eserler kazandırmıştır dedi.

 

  

Yarışmaya 1834 fotoğraf geldi;

Mahmut Çelikus “Kaybolan meslekler” Fotoğraf Yarışmasının çok ilgi gördüğünü belirterek; “400 den fazla fotoğrafçının gönderdiği 1834 adet fotoğraf bu alanda yapılan yarışmalarda bir rekordur. Gelen fotoğrafların içinden dereceye girenleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde görevli Akademisyenler ile oluşan jüri çok zorlukla belirledi. 1834 resmin hepsi tek tek incelenerek belirli akademik kriterler ile eleme ye tabi tutularak dereceye giren ilk 3 Fotoğraf ile mansiyon alan 3 fotoğraf tespit edilmiş oldu. 1834 fotoğrafın tamamı aslında birincidir ama bu bir yarışmadır bu yüzden içinden ilk 3’e gireni belirlemek zorundaydık. Tüm Fotoğraf yollayan yarışmacıları kutluyorum. Ayrıca bu yarışmanın bir kataloğu hazırlanıyor, tüm sanatseverlere bu kataloğu ulaştırmaya çalışacağız”. 

 Mahmut Çelikus “Kaybolan Meslekler” Fotoğraf Yarışmasına maddi ve manevi katkılarından dolayı Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Sağlam’a,  Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç’a, İst. Tic. Borsası Başkanı Ali Kopuz’a, Emlak Bankası Genel Müdürü Zeki Sayın abimize, İst. Bakkallar Odası Bşk. İsmail Keskin’e, Türk Kapital Holding Genel Koordinatörü Emin Oran abimize, Sinema Sanatçısı Tamer Yiğit’e katılımlarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi. 

 

Halk Bankası olarak 75 yıldır Küçük Esnaf ve Sanatkarın yanındayız;

Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan yaptığı konuşmada; “Esnaf ve Sanatkar Derneğinin “Kaybolan Meslekler” isimli Fotoğraf yarışmasına destek vermekten son derece mutlu ve onurlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Gelişen ve değişen teknolojinin birçok mesleğin yok olmasına sebep olduğu günümüzde bu mesleklerin unutulmasını önleyecek bu çalışmanın içinde olmak bizim için bir gurur vesiledir. Kaybolan Meslekler Fotoğraf yarışması bu mesleklerin canlanmasına, hatırlanmasına unutulmamasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu yarışma sayesinde toplanan resimlerin gelecek nesiller için önemli bir arşiv oluşturacağını düşünüyoruz. Biz Halk Bankası olarak 75 yıldır Küçük Esnaf ve sanatkarın yanında yer alan finans kurumuyuz. Bu anlamda esnaf ve sanatkarımıza finansal desteği sürekli suna bir kurumuz. Ancak yalnız finansal destek tek başına yeterli değildir. Kamu sermayeli bir kurum olarak unutulan, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere de destek olmamız gerekmekte ve sosyal sorumluluk bilinci ile bunların tanıtılmasına, unutulmamasına katkı sağlamak mecburiyeti taşımaktayız. ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus bize bu projeyi getirdiğinde hiç düşünmeden ve tereddüt etmeden destek olmak kararı verdik. Biz bu çalışma ile önemli bir arşivin oluşacağına inanıyoruz. Bu yarışmaya Fotoğraf göndererek Kaybolan Mesleklerimizin yaşatılması için katkı sunan ödül kazansın kazanmasın tüm fotoğrafçılarımıza gönülden teşekkürlerimi sunuyorum”.

 

Halk bankasının Kaybolan Meslekleri icra eden Müşterileri;

Süleyman Aslan, “Kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarında faaliyet gösteren ve bankamızla ilişki halinde olan 1625 adet müşterimiz var. Bu müşterilerimiz ağırlıklı olarak ağaç baston işçiliği, aplik, bakırcılık, kalaycılık, leğimcilik, yorgancılık, hallaççılık, topraktan mamul çanak-çömlek, çinicilik, seramikçilik, orlon-yün-iplik vs. boyamacılığı, tiftikçilik, yüncülük, lüle taşçılığı, oymacılık, kakmacılık, semer imal satış ve tamirciliği, çarık, yemeni, mest, yazma imal ve satıcılığı gibi hakikaten kaybolmaya yüz tutmuş ve desteğe ihtiyacı olan meslekleri icra eden müşterilerimiz var. Bu meslekleri yaşatmak ve bu mesleklere olan ilgi ve farkındalığı arttırmak için bu proje gibi daha birçok projeyi Halk Bankası olarak desteklemeye devam edeceğimizi belirtmek isterim. Bu projede başta ESDER olmak üzere tüm ortaklarımıza ve emeği geçen tüm kişi ve kurumlara şükranlarımı sunuyorum”  dedi. 

 

Kaybolan meslekler bizi hangi sorunlarla baş başa bırakıyor;

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’i temsilen programa katılan Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Suver, yaptığı konuşmada; “Kaybolan mesleklerin, kaybolan değerleri de hatırlattığını belirterek. Meslekler hayatımızın içinden çekilirken kaybolurken beraberinde neleri götürdüğünü hangi kültürel değerlerimiz de kaybettiğimiz, hangi manevi duyguları da yitirdiğimiz, insani ilişkilerde yaşamımızda neleri de kaybettiğimizi iyi düşünmemiz ve tahlil etmemiz lazım. Kaybolan meslek teknolojiye yenik düşerek elimizden uçup giderken bizi hangi hastalıklarla ve hangi sosyal, kültürel, gençlik, yeni yetişen nesil, aile, akraba, komşuluk sorunları ve problemleri ile baş başa bıraktığını çok iyi düşünmemiz ve doğru teşhisler koyarak bu meslekleri yaşatmak için sahip çıkmamız lazım” dedi.

 

Sayın Süleyman Aslan ve yarışma birincisi Fulya Fercan

Dereceye giren Fotoğrafçılar ile Ödülleri;

Birincilik ödülü: Fulya Fercan- 5000 lira

İkincilik ödülü: Ahmet Fatih Sönmez- 3500 lira

Üçüncülük Ödülü: Ersin Türk- 2500 lira

 

Mansiyon kazanan Fotoğrafçılar ve Ödülleri;

Birinci Mansiyon: Cihan Karaca -1000 lira

İkinci Mansiyon: Gamze Demir- 1000 lira

Üçüncü Mansiyon: Kemal Özkılıç- 1000 lira

 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi