Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: ANASAYFA arrow Haberler arrow ESDER’ den MEB’ in Meslek Liseleri Düzenlemesine Tam Destek
ESDER’ den MEB’ in Meslek Liseleri Düzenlemesine Tam Destek Yazdır
Image
 
ESDER’ den MEB’ in Meslek Liseleri Düzenlemesine Tam Destek

 
 
 
 
 
 
 

 Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek liseleriyle ilgili yeni düzenlemesini umut verici bulduğunu açıkladı. Bakanlığın meslek liselerini öğrenciyi alanında uzmanlaşmaya sevk eden yeni kurumlara dönüştürme girişimi hakkında fikirlerini dile getiren ÇELİKUS, bu uygulamayla hem meslek liseliler hem de ailelerin yaşadığı mağduriyet ortadan kalkacaktır, dedi.

Genel Başkan ÇELİKUS, sözlerine şu şekilde devam etti:

Yüksek teknolojiye kavuşmadığımız sürece ilerleme kaydedemeyiz. Bunu en iyi destekleyecek olanlar da meslek liselerinin yetiştireceği öğrencilerdir. Fakat bilindiği gibi 28 Şubat uygulamalarıyla sadece öğrencilerimiz değil aynı zamanda sanayimiz de ağır darbeler yemişti. Meslek deneyimi alamayan öğrencinin sanayiye de katkısı olmuyordu.MESLEK LİSELERİNİN MAĞDURİYETİNE DESTEK VERENLER KENDİ OKULLARINI KURDULAR

Öte yandan geçmişteki anti demokratik uygulamalara çanak tutan bazı holdingler kendi bünyelerindeki meslek liseleriyle ihtiyaçlarını karşılarken KOBİ’ler ve Sanatkârlar ağır darbeler yemişti. Dolayısıyla haksız rekabet bu yönüyle de besleniyordu.

Bugün gelinen noktada ise meslek lisesi eğitiminin fen lisesi ayarına yükseltilmesi iddiası dikkate değerdir. Meslekî teknik okulların sanayi bölgelerine yakın yerlerde yapılacak ve illerdeki sanayinin ihtiyacını dikkate alarak yapılandırılacak olması sevindiricidir. Bu okullardan mezun olanların yurt dışında staj şansı elde etmeleri ve iş kurmaları halinde kendilerine kredi desteği sunulması devrim niteliğinde adımlardır. Meslek lisesi kuran iş adamlarına teşvik verilmesi de yerinde bir adımdır. Dolayısıyla bu adımların atılmasında emeği geçen başta Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz.

 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi