Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: ANASAYFA arrow Haberler arrow ESDER: İSTANBUL’UN FETHİNE ESNAF ÖNCÜLÜK ETMİŞTİR
ESDER: İSTANBUL’UN FETHİNE ESNAF ÖNCÜLÜK ETMİŞTİR Yazdır

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus İstanbul’un fethinin 561. Yıl dönümüne ilişkin yaptığı basın açıklamasında fethin gerçekleşmesinde emeği geçenlere rahmet ve şükranlarını ilettikten sonra tarihte vuku bulan Fatih Sultan Mehmet ile bir esnaf arasında geçen hikayeyi dile getirdi.

Genel Başkan Çelikus açıklamasında “İstanbul’un fethinin 561. yılı ülkemize ve İslam alemine kutlu olsun. Bu fetihte görevli sivil, asker komutan başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere şükran borçluyuz. Bugün dünyanın en güzel şehri Türkler ve Müslümanların elindeyse bu toprakları bize bahşeden Cenab-ı Allah’a sonra Sultan Fatih’e hamd ediyoruz. Fetihte şehit olan ecdadımızı da rahmet ve şükran anıyoruz” dedi. “Benim esnafım, bu ahlak ve fazilete sahibi olduktan sonra biz değil İstanbul’u dünyayı fethederiz” İstanbul’un fethi bir çağın açılıp bir çağın kapandığı anlamına geldiği aynı zamanda zulme dayalı baskıya ve yokluğa dayalı bir medeniyetin yerine adalete ve zenginliğe dayalı bir medeniyet inşa edilmiştir diyen Çelikus fetih öncesinde bir esnaf ile Fatih Sultan Mehmet arasında alışveriş esnasında geçen sohbetten örnek verdi: “Fatih, Edirne’de halkın ve esnafın fethe hazır olup olmadığını tespit etmek amacıyla onları ziyaret ederek bir esnaf dükkanına girer oradan biraz alışveriş yapar, daha sonra isteklerini sıraladığında esnaf ağam bu kalan ihtiyaçlarını da yandaki esnaftan alsanız der. Fatih ise, niye sende yok mu? dediğinde bende var ama yandaki esnaf kardeşimiz daha siftah etmemiştir. Ondan alınız siftahını yapsın der. Bunun üzerine Sultan Fatih hazretleri yanındaki mahiyetine dönerek benim esnafım, bu ahlak ve fazilet sahibi olduktan sonra biz değil İstanbul’u dünyayı fethederiz der” Çelikus açıklamasını sonunda şu sözlere yer verdi: “Esnafımız, hak ve adalet ölçüsünde fethin gerçekleşmesine öncülük etmiştir. Bu gün de özlemimiz beklentilerimiz ve çalışmalarımız bu yüksek seciyeye sahip esnaf ve sanatkarımızı yetiştirmek onu kollayıp gözetmek, başta esnaf olmak üzere hepimizin görevi olmalıdır. İstanbul’un fethine maddi manevi destek veren esnaf ve sanatkarımızı rahmet şükran ve minnetle anıyoruz.”
 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi