Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: ANASAYFA arrow Haberler arrow Çelikus: Ahilik, Kur’an’ın yaşayan halidir
Çelikus: Ahilik, Kur’an’ın yaşayan halidir Yazdır

ESDER, 35 şube başkan ve ailelerini 7. Ahilik Buluşması altında Antalya’da bir araya getirdi. Etkinliğe, birçok siyasetçi, üst düzey ilgili bürokrat ve şube başkanları ile aileleri katılım sağladı.

Ahilik Buluşması’na katılan ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, günümüzde giderek yok olma tehlikesi altında bulunan esnaf sektörünün ahilik anlayışı içinde yeniden ihya edilmesi gerektiğini kaydetti. Ev sahibi ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus da, birçok sektörde sabah 6, akşam 12 çalışan milyonlarca esnafın yükünü çeken esnaf hanımlarını Türkiye’de hiç kimsenin gündeme getirmediğini belirterek, esnaf hanımlarına sigorta yapılmasını istedi. Ahiler Buluşmasında esnaf ve hanımlarına hitap eden Kutan, günümüzde giderek yok olma tehlikesi altında bulunan esnaf sektörünün ahilik anlayışı içinde yeniden ihya edilmesi gerektiğini kaydetti. Erbakan Hoca’nın öncülüğünde Türkiye’de işçi örgütlenmesinden sonra 2.5 milyon esnafın da Anadolu’nun ahilik anlayışı içinde örgütlenmesi amacıyla ESDER’in kurulduğunu ifade eden Kutan, “Eskiden bir mahallede mahalle bakkalı, cami imamı ve mahalle bekçisi o mahallenin her şeyinden sorumlu idi. Şimdi bunlar adım adım kayboluyor. Ancak esnaf sektörünün Ahilik anlayışı içinde yeniden ihya edilmesi önemli. Çünkü Ahiliğin temeli Kur’an-ı Azimuşsan ve Peygamberimizin hadisleridir. Ahilik, Kur’anın hayatın içindeki hali, bizzat yaşanan şeklidir.” dedi. Esder başkanı Çelikus: Esnaf hanımları unutulmasın! Türkiye’de kadın konusunun çok tartışıldığını, ancak bir kadın türünün, modelinin başbakanından cumhurbaşkanına, ayakkabı boyacısından kültür adamlarına kadar hiç kimsenin gündemine gelmediğine dikkat çeken ESDER Başkanı Çelikus, “Bu model esnaf hanımı olmaktır. Çoğu sektör kollarımızda esnaflarımız sabah 6, akşam 12 çalışır. Hafta sonu, tatil, hatta bayram bilmezler. Esnaf evine ekmek götüremiyor, çekini döndüremiyor denir. Kimse bu ağır yükü çeken, 2 milyonu evli olan esnaf hanımlarını, sorunlarını tanımaz, bilmez. Biz bu hanımlarımıza moral destek sağlansın, esnaf hanımlarına sigorta yapılsın istiyoruz” dedi. Çelikus şöyle konuştu: “Çünkü bu topraklara yıllarca Babadolu denmemiştir. Bu topraklara; yalnızca evlatlarımızı değil, aynı zamanda medeniyet doğuran Anadolu denmiştir. Bu topraklar Ana doludur. Ülkemizin bugünkü toplumsal ve ahlaki dejenarasyondan kurtaracak olan da, bu asil, inançlı, sabırlı, fedakar ve gayretli kızlarımız, analarımız olacaktır.” Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı, Antalya Manavgat’taki açılışı yapılan Hünkar Palas Oteli’nde düzenlenen programa, Sanayi ve Tİcaret Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Yusuf Balcı, Ankara Büyükşehir Belediyesi BELKO Genel Müdürü ve Düzce eski Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz, Emin Şirketler Grubu Başkanı Emin Üstün ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda Hünkar Palas Oteli’ni hizmete açan otel sahibi Cemal Demitaş, otel açılışı anısına ESAM Genel Başkanı Kutan’a bir plaket takdim etti.
 

 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi