top of page

ESDER Nedir?

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), 1997 yılında kurulmuştur. Yurtiçinde 18 şubesi, yurtdışında 5 temsilciliği mevcuttur. 10.000 üyeli esnaf ve sanatkârın sivil manada tümünü temsil eden tek sivil toplum kuruluşudur. Hedefimiz Türkiye’nin gelişmesi, bunun için Ahilik ahlakıyla Esnaf ve sanatkârların demokratik ve planlı bir düzen içinde kalkınıp, sanai, ticari, sosyo- ekonomik, eğitim ve kültür düzeyinin gelişmesine, teknoloji, sermaye, proje, alış- veriş ve koordinasyonunu sağlayarak daha ileri bir düzeye ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda;

Kültür alanında; 10 yıldır ülkemizde Ahilik etkinlikleri aslına uygun bir şekilde icra edilmektedir. Bu etkinlikler esnaf ve sanatkârın yanı sıra ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler ile işbirliği yapılarak öğrencilerimize de Ahilik kültürü uygulamalı olarak anlatılmıştır. Ahilik kültürü ayrıca Balkanlarda sosyal barışın inşasında Ahilik sempozyumuyla Borsa Hersek- Saraybosna, Makedonya- Üsküp, Arnavutluk- Tiran, Kosova- Prizren’de kutlanmıştır.

Ayrıca Ahiliğin hanımlar kolu olan Bacıyan-ı Rum konusunda çalıştay, panel ve sempozyum ile yurtiçi ve yurtdışından hanımlara yönelik faaliyetler yürütülmektedir. “Bacıyan-ı Rum’dan 15 Temmuz’a Kahraman Kadınlarımız” projesi gerçekleştirilmiştir.

Çocuklara yönelik “Çocuk Gözüyle Esnaf” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışması düzenlenerek 25.000 öğrenciye ulaşılmıştır. Bu yarışmalarda 10.000 öğrenci ödüllendirilmiştir.

Sanat alanında; Esnaf ve sanatkârın önemini ve değerini anlatan Altınkepenk kısa film yarışmaları vesilesiyle 650 kısa film ve belgesel çekimi yaptırılmış ve arşivimize kazandırılmıştır. “Kaybolan Meslekler” ve ‘Yaşayan Vakıf Eserleri’ fotoğraf yarışmalarıyla ile 1800 fotoğraftan oluşan bir arşiv elde edilmiştir. Esnaflarımızdan oluşturulan Şed Kuşanma Töreni ekibimiz bulunmaktadır. Tiyatro çalışmalarımız devam etmektedir.

Spor alanında; bünyemizde Kepenk Spor Kulübü Derneği kurulmuş, futbol sahasında çalışmalara başlanmıştır. “Sanayinin Çırakları, Geleceğin Yıldızları Futbol Turnuvası”, Ahilik değerleriyle birlikte gerçekleştirilmiştir. “15 Temmuz’un Yiğitleri, Sanayinin Gençleri” bölgelerarası futbol turnuvası projesi gerçekleştirilmiştir.

Medya alanında; 15 yıldır iki ayda bir basılan ve ülkemizdeki; üst düzey bürokratlara, öğretim üyelerine, önde gelen esnaf, sanatkâr, sanayici ve iş adamlarına, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilere ücretsiz dağıtılmakta olan Kepenk Dergisi ve sanal olarak yayın yapan Kepenk TV ile esnafa faydalı çalışmalar yapılmaktadır.

Ekonomi alanında; Ankara Kalkınma Ajansı ile “Göç ile Geldim, Üretiyorum, Mutluyum”,” Bir Adım Bizden” projesi yapılmıştır.

Bakanlıklarımızla “Gençlerimiz Üretiyor, Türkiye Kazanıyor”, ”Girişimci Gençlik, Gelişen Türkiye”,” Ahilik Felsefesiyle Parlayan Turizm” projeleri gerçekleştirilmiştir.

KOSGEB işbirliği ile yapılan “İnovasyona Dayalı Genç Girişimci” projesiyle 2500 gence girişimcilik eğitimi verildi. KOSGEB işbirliği ile 2018 yılında 10 farklı ilde ‘kobi kardeşliği gecesi’ yapılmıştır.

bottom of page